Class 1 State Champion: Thomas Jefferson Independent
Coach: Troy Kinast
Class 1 All-State Team
Rank
|
Name
|
School
|
Grade
|
Average
|
1
|
Nate Kinast | Thomas Jefferson | 12 | 16.33 |
2
|
Jon Blakey | Bradleyville | 12 | 12.67 |
3
|
Kelton Clements | Glasgow | 12 | 9.67 |
4
|
Redge Herron | Rockport | 12 | 6.33 |
5
|
Danielle Persich | KC Lutheran | 11 | 6 |
6
|
Evan Coyne | Weaubleau | 12 | 5 |
7
|
Grant Monnig | Glasgow | 9 | 4.67 |
8
|
Alexis Dias | Stanberry | 12 | 4 |
8
|
Jordan Lund | North Shelby | 11 | 4 |
2nd Place: Bradleyville
3rd Place: Glasgow
4th Place: KC Lutheran
Class 2 State Champion: Richland
Coach: Roger Stephens
Class 2 All-State Team
Rank | Name | School | Grade | Average |
---|---|---|---|---|
1
|
Cory Honer | Richland | 12 | 18 |
2
|
Kevin Lang | Tarkio | 10 | 12.33 |
3
|
Troy Hubbard | Barstow | 11 | 11.67 |
4
|
Ben Bastings | College Heights | 11 | 7.67 |
5
|
Brian Mahan | Richland | 11 | 6.67 |
5
|
Julie Triplett | Scotland County | 12 | 6.67 |
7
|
Joel Gillquist | College Heights | 12 | 6.33 |
8
|
Amanda Hargraves | S Pemiscot | 11 | 5 |
8
|
Zachary Stegall | S Pemiscot | 10 | 5 |
2nd Place: College Heights
3rd Place: Tarkio
4th Place: Barstow
Class 3 State Champion: John Burroughs
Coach: Suzy Hamon
Class 3 All-State Team
Rank | Name | School | Grade | Average |
---|---|---|---|---|
1
|
Drew Smith | Oak Grove | 11 | 11.67 |
1
|
Woody Smelser | New Madrid County | 12 | 11.67 |
3
|
Terin Budine | Savannah | 11 | 9.67 |
4
|
Brittain McClurg | Savannah | 12 | 9 |
5
|
Robby Nightingale | John Burroughs | 12 | 7.67 |
6
|
Kaleb Sellers | Dixon | 12 | 7.33 |
7
|
Taylor Smith | Hallsville | 10 | 7 |
8
|
Matt Oliver | Savannah | 12 | 6.33 |
2nd Place: Savannah
3rd Place: Central (New Madrid Co.)
4th Place: Centralia
Class 4 State Champion: North Kansas City
Coach: Larry Allen
Class 4 All-State Team
Rank | Name | School | Grade | Average |
---|---|---|---|---|
1
|
Charles Dees | N Kansas City | 11 | 18.33 |
2
|
Micah Manary | St. Louis Univ. High | 12 | 9.67 |
3
|
Scott Turner | Kirksville | 12 | 9 |
4
|
Ravi Fernando | Kirksville | 9 | 7.33 |
5
|
Christina Baer | Ladue | 12 | 7 |
5
|
Jared Roop | Central (Cape Girardeau) | 12 | 7 |
5
|
Marc Prablek | Ladue | 10 | 7 |
8
|
Andrew Chang | Ladue | 12 | 6.67 |
2nd Place: St. Louis Univ. High
3rd Place: Ladue
4th Place: Central (Cape Girardeau)
All Classes top 8
Rank | Name (class) | School | Grade | Average |
---|---|---|---|---|
1
|
Charles Dees (4) | N Kansas City | 11 | 18.33 |
2
|
Cory Honer (2) | Richland | 12 | 18 |
3
|
Nate Kinast (1) | Thomas Jefferson | 12 | 16.33 |
4
|
Jon Blakey (1) | Bradleyville | 12 | 12.67 |
5
|
Kevin Lang (2) | Tarkio | 12 | 12.33 |
6
|
Drew Smith (3) | Oak Grove | 11 | 11.67 |
6
|
Woody Smelser (3) | New Madrid County | 12 | 11.67 |
6
|
Troy Hubbard (2) | Barstow | 11 | 11.67 |